Çeis Yapı Tasarım Yarışması
Çeis Yapı Tasarım Yarışması

Projelerin Hayata Geçirilmesi

Yapı Tasarım Yarışması 2019 kapsamındaki projelerin uygulamaya geçmesinde ÇEİS’in girişimleri aralıksız sürmektedir. Bu çerçevede;

Profesyonel kategoride 3.lük ödülünün sahibi olan, TOBB ETÜ Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aktan ACAR ve Mimar Yıldırım YAZGANARIKAN imzalı “Yeşil Beton” Projesi, Kasım 2020’de ÇEİS Merkez Binasının bahçesinde hayata geçirildi.  Söz konusu eserin montajına ilişkin video :

 

Yeşil Beton, kentleri bütün türler için daha yaşanabilir hâle getirmek; canlı çeşitliliğini destekleyerek iklim değişikliği karşısında daha esnek, sağlıklı ve sürdürülebilir kentsel yaşam alanları oluşturabilmek; beton atıklarını geri dönüşüme sokarak kullanabilmek için özel olarak tasarlandı. Betonu (poroz) geçirimli olarak üreterek, kentsel ekosisteme destek veren tasarım, aynı zamanda bir öğrenme ortamı ve yaşantı yaratma iddiası taşıyor.

“Yeşil Beton” isimli proje ayrıca, üyemiz Oyak Çimento Fabrikaları A.Ş. Mardin Şubesi’nin destekleriyle, Mardin Yeşilli Belediyesi sınırları içerisindeki Gençlik Merkezi’nde de hayata geçmiştir. ÇEİS Genel Sekreteri Dr. Serdar ŞARDAN, eserin müellifi Mimar Dr. Aktan ACAR ile Mardin Protokolünün yoğun katılımı ile eser 19 Mayıs 2021’de açılmıştır. 

 

Profesyonel kategoride 1. olan Mimar Emrah AKPINAR ve Mimar Mete KESKİN imzalı “Kentsel Katalizör” projesinin uygulanabilmesi için ise İzmir / Gaziemir Belediyesi ile işbirliği yapılmaktadır. Söz konusu proje Gaziemir ilçesinde yaklaşık 3.500 m2’lik bir park alanında uygulanacaktır. Projenin 2021 yılı Eylül ayı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

Yapı Tasarım Yarışması 2019’da profesyonel kategoride birincilik ödülüne layık görülen “Kentsel Katalizör” projesi, Çimentas Group'a bağlı Çimbeton sponsorluğunda, İzmir Gaziemir Belediyesi ile işbirliği içerisinde 2022 yılı Haziran ayında hayata geçirildi. Söz konusu proje İzmir Gaziemir ilçesinde yaklaşık 3.500 m2’lik bir park alanında uygulandı. Mimar Emrah AKPINAR ve Mimar Mete KESKİN imzalı projede tasarlanan strüktür kamusal alanda halkın kullanımına sunuldu.