Çeis Yapı Tasarım Yarışması
Çeis Yapı Tasarım Yarışması

Projelerin Hayata Geçirilmesi

Yapı Tasarım Yarışması 2019 kapsamındaki projelerin uygulamaya geçmesinde ÇEİS’in girişimleri aralıksız sürmektedir. Bu çerçevede;

 • Profesyonel kategoride 3.lük ödülünün sahibi olan, TOBB ETÜ Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aktan ACAR ve Mimar Yıldırım YAZGANARIKAN imzalı “Yeşil Beton” Projesi, Kasım 2020’de ÇEİS Merkez Binasının bahçesinde hayata geçirildi.  Söz konusu eserin montajına ilişkin video :


  Yeşil Beton, kentleri bütün türler için daha yaşanabilir hâle getirmek; canlı çeşitliliğini destekleyerek iklim değişikliği karşısında daha esnek, sağlıklı ve sürdürülebilir kentsel yaşam alanları oluşturabilmek; beton atıklarını geri dönüşüme sokarak kullanabilmek için özel olarak tasarlandı. Betonu (poroz) geçirimli olarak üreterek, kentsel ekosisteme destek veren tasarım, aynı zamanda bir öğrenme ortamı ve yaşantı yaratma iddiası taşıyor.
   
 • Üyemiz Oyak Çimento Fabrikaları A.Ş. Mardin Şubesi’nin de destekleriyle, Mardin / Yeşilli Belediyesi ile yapılan görüşmeler çerçevesinde, “Yeşil Beton” isimli projenin ilçedeki gençlik merkezi yerleşkesinde uygulanmasına karar verilmiştir. Şu aşamada projeyi hazırlayan mimarlar projenin uygulanacağı alana ilişkin teknik çizimler üzerinde çalışmaktadırlar.
   
 • Diğer taraftan profesyonel kategoride 1. olan “Kentsel Katalizör” projesinin İzmir / Urla’da hayata geçirilmesi ile ilgili olarak da Belediye Yönetimi ile görüşmeler devam etmektedir.
   
 • Son olarak İstanbul’da da ödüle layık görülen 1 projemizin uygulanması ile ilgili olarak da İBB Park ve Bahçeler Daire Başkanı ile görüşülmüş olup, uygulanacak projenin ve uygulama yerinin tespit edilmesine ilişkin süreç devam etmektedir.